خصوصیات یک محتوای جذاب

خصوصیات یک محتوای جذاب اینستاگرم

حتما شما هم این جمله معروف و تکراری اما درست «محتوا پادشاه است» را شنیده‌اید. شما هر گونه کسب و کاری داشته باشید و بخواهید آن را ارتقا دهید و در آن کار پیشرفت کنید نیاز به تولید محتوا برای برند خود دارید. تولید محتوا چیزی است که امروزه همه به دنبال آن هستند؛ اما چیزی که اهمیت دارد این است که آیا این محتوایی که ما تولید کرده‌ایم توانایی جذب مخاطب و بعضا تبدیل کردن آن به یک مخاطب یا مشتری ماندگار را دارد یا نه.

در یک سری دیگر از سری پست‌های آموزشی سایت پارس فالوور، مرجع خرید لایک با شما در مورد خصوصیات یک محتوای جذاب و نکاتی که در تولید محتوا باید رعایت کنید، صحبت خواهیم کرد.

خصوصیات یک محتوای جذاب

شناخت مخاطب هدف به سبک پارس فالوور

قبل از انجام هر کاری و تولید هر گونه تولید محتوایی سایت پارس فالوور توصیه می‌کند مخاطب خود و کسب و کار و موضوعی که برای آن قرار است تولید محتوا کنید را بشناسید. ببینید در حوزه‌ی کاری شما چه چیزی مخاطب را جذب می‌کند و بیشتر از آن خوشش می‌آید و از چه چیزی کمتر خوشش می‌آید. با در نظر گرفتن این نکته محتوای شما به مرور جای خود را در مخاطبین شما پیدا می‌کنند و به تبع آن بازدهی برند و کسب و کار شما نیز همراه با آن بیشتر می‌شود.

شناخت پلتفرم محتوا

برای اینکه محتوای شما اثرگذار و جذاب باشد باید از محیطی که در آن دست به تولید محتوا می‌زنید شناخت کافی داشته باشید. اگر برای سایت و وبلاگ دست به تولید محتوا می‌زنید باید تمام چیزهایی که برای آن مثل درست نویسی، سره‌نویسی، استفاده از عکس‌های جذاب و قواعد سئو را رعایت کنید. اگر برای اینستاگرام دست به تولید محتوا می‌زنید چیزهایی مثل جذابیت بصری، خلاصه و کوتاه بودن متن‌ها و هشتگ‌گذاری درست را رعایت کنید. اگر محتوای ویدیویی برای یوتیوب یا آپارات و یا محتوای صوتی به عنوان پادکست تهیه می‌کنید باید لحن و گفتار، سرعت صحبت کردن، راحت صحبت کردن و جلب اعتماد مخاطب را در نظر داشته باشید.

خصوصیات یک محتوای جذاب

کپی نکنید.

سایت پارس فالوور توصیه‌ی اکیدی بر عدم کپی کردن محتوا دارد و به شدت آن را منع می‌کند. محتوای کپی شده هیچ جایی در جذب مخاطب و بالا آمدن آن در پلتفرم‌های جستجو مثل گوگل ندارد. مخاطبی که حرفه‌ای باشد به راحتی دیر یا زود به کپی بودن مطالب شما پی خواهد برد، مخاطبی هم که زیاد اطلاعی از این موارد نداشته باشد به مرور از لحن متفاوت مطالب کپی شما خسته می‌شود و دیگر شما را دنبال نخواهد کرد. در بحث سئو و موتورهای جستجو مثل گوگل هم همین است. گوگل وظیفه دارد محتوای اصیل و دست اول را به مخاطب خود نشان دهد و الگوریتم آن جوری نوشته شده است تا مثل انسان‌ها و بعضا بهتر فکر کند؛ بنابراین محتوای کپی شما هیچ‌گونه ارزشی در نزد گوگل نخواهد داشت و تمام این‌ها جز اثرات منفی و خراب کردن وجه‌ی برند شما چیز دیگر نخواهند داشت. وضع در دیگر پلتفرم‌ها و شبکه‌های اجتماعی مثل اینستاگرام هم به همین شکل است، پس لطفا کپی نکنید!

ارجاع به منابع

درست است که محتوای تولیدی ما نباید کپی باشد و محتوایی یونیک و دست اول باشد. اما خود این محتوا به صورت خلق الساعه خلق نمی‌شود و نیاز به تحقیق، اعتبار سنجی و راستی آزمایی دارد. بنابراین خوب است در هنگام انتشار محتوا منابع معتبری را که از آن‌ها استفاده کرده‌ایم ذکر کنیم. این کار نه تنها محتوای ما را زیر سوال نمی‌برد، بلکه اعتبار ویژه‌ای به کار می‌بخشد و اعتبار و اعتماد ما را نزد مخاطب بیشتر می‌کند و نشان دهنده‌ی این است که ناشر محتوا برای تولید آن وقت گذاشته و زحمت کشیده است.

 

رعایت قواعد نگارشی

یکی از مهم‌ترین چیزهایی که اکثرا در تولید محتوا رعایت نمی‌کنند؛ دقت و توجه به قواعد و علائم نگارشی است. رعایت درست علائم نگارشی مثل نقطه، ویرگول، دو نقطه و غیره و استفاده کردن از نیم‌فاصله در جای درست چیزهایی هستند که نه تنها متن شما را زیباتر و پیراسته‌تر می‌کنند؛ بلکه به مطلب شما اعتبار ویژه‌ای چه از نظر افراد حرفه‌ای و این کاره و چه افراد و مخاطبین معمولی می‌بخشند. در نظر موتورهای جستجو و گوگل هم هر چقدر آن مطلب از لحاظ نگارشی بهتر باشد، بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرد. بنابراین پارس فالوور توصیه می‌کند حتما این موارد را رعایت کنید و قبل از انتشار مطلبی چند بار آن را خودتان و یا با کمک دیگران مورد خوانش قرار دهید تا مشکلی نداشته باشد.

تقویم محتوا

پارس فالوور عقیده دارد برای موفق بودن در امر تولید محتوا باید همیشه فعالیت مستمر و منظمی داشته باشید، برای این کار نیازی به استراتژی و زمان‌بندی درست دارید. باید هدف و روند شما برای محتواهایی که قرار است منتشر کنید مشخص باشد و برای هر کدام در تقویم زمان مشخصی تعریف کرده باشید. در این صورت نه تنها محتوای شما برای زمان‌های مشخص شده آماده است، بلکه زمان برای انتشار محتواهایی که در روند ترندهای روزانه اتفاق می‌افتند نیز دارید.

خصوصیات یک محتوای جذاب

نکات زیادی برای خصوصیات یک محتوای جذاب وجود دارد، سایت پارس فالوور سعی کرده است تعدادی از مهمترین نکات و خصوصیاتی که برای تولید یک محتوای جذاب و اثرگذار وجود دارد، بیان کند. حالا نوبت شما خوانندگان همیشگی و وفادار پارس فالوور است تا با ما از تجربه‌ی خود در مورد تولید و خصوصیات یک محتوای جذاب در قسمت نظرات بگویید.

 

 نویسنده مطلب پارس فالورز  • Farshad در تاریخ یکشنبه 6 فوریه 2022گفته است:

    محتوای این سایت عالی بود خیلی خیلی تشکر میکنم ازتون

    • mahdigm در تاریخ چهارشنبه 9 فوریه 2022گفته است:

      سلام خیلی ممنون.